Włóczka na lato – jaką wybrać

Włóczki na letnie dzianiny, takie jak bluzki, lekkie sweterki czy sukienki powinny charakteryzować się lekkością i przewiewnością ale również być przyjemne i niedrażniące w dotyku, ponieważ latem nosimy je bezpośrednio na ciele. 

Taką charakterystykę mają naturalne włókna roślinne jak bawełna czy len, ale również wiskoza pochodząca z celulozy. Tutaj uwaga, wiskoza jest kwalifikowana jako włókno sztuczne, mimo tego, że wyprodukowana jest z części roślinnych. Z włókien odzwierzęcych numerem jeden na lato jest oczywiście jedwab z uznanymi właściwościami chłodzącymi.

Najczęściej na letnią dzianinę wybieramy włóczkę bawełnianą, która świetnie chłonie wilgoć, jest włóknem gładkim i nie posiada włoska, który może podrażniać skórę. Bawełna z wielu powodów jest powszechnie stosowana, wyroby z niej są dość trwałe, nie mechacą się, można prać je w pralce, a  do tego jest dostępna w szerokim wachlarzu kolorystycznym. Poza ubraniami sprawdzi się świetnie w akcesoriach domowych jak ściereczki, podkładki na stół czy pokrowce na poduszki. 

Włóczka bawełniana, niemerceryzowana, w matowym wykończeniu jak Mandarin Petite produkcji Sandnes Garn, to klasyczna propozycja na wszelkie wyroby, w tym również produkty dla dzieci. Można ją używać do wzorów gładkich, plecionek, jak i misternych ażurów.

Len od wieków używany jest jako surowiec do produkcji ubrań i ma niezaprzeczalnie wiele walorów takich jak przewiewność i wytrzymałość oraz nieprzemijający modny look. Czysty len we włóczce w początkowym odbiorze jest sztywny i w trakcie robienia na drutach często przysparza kłopotu swoją „sznurkowatością”.

Dobrym rozwiązaniem jest użycie do letniej dzianiny włóczki mieszanej z wyżej wymienionych surowców, ponieważ zyskujemy wtedy wszystkie ich atuty w jednym.

Marka Sandnes Garn zastosowała taką mieszankę we włóczce LINO, która ma w składzie 53% bawełny, 14% lnu i 33% wiskozy. Skręcona z kilku nitek o niejednolitej barwie w średnim stopniu naprężenia daje w dzianinach ciekawy efekt. Len dodany do bawełny podnosi znacząco walory użytkowe, a wiskoza nadaje całości lejący efekt, co sprawia, że ubrania bardzo ładnie układają się na sylwetce. Włóczka LINO to bardzo dobry wybór na wszelkie dzianiny letnie, kiedy chcemy uzyskać ubrania o lżejszym charakterze, niż te wykonane z włóczki 100% bawełnianej.

[]