Pranie dzianin wykonanych ręcznie – jak i w czym?

Aby jak najdłużej cieszyć się pięknem dzianiny, której w trakcie tworzenia poświeciliśmy wiele czasu, warto zadbać o jej właściwą konserwację.

Dlatego też, nie używajmy zwykłych proszków, które są zbyt silnymi środkami do prania i mogą wpłynąć negatywnie na naturalne włókna, nawet te bawełniane.

Pamiętajmy, że każda włóczka posiada swoje naturalne, fizyczne właściwości i od tego powinna zależeć jej konserwacja. Dla przykładu wełna nie chłonie wilgoci, więc również naszego potu. Dzianiny wełniane zaleca się dla odświeżenia wietrzyć na wolnym powietrzu, a pranie przeprowadzać dopiero wtedy kiedy widoczne są zabrudzenia.

Jak prać wyroby wykonane na drutach czy szydełku ?

Zaleceniem wielu producentów włóczek jest pranie ręczne. Pranie w pralce wyrobów z wełny, moheru czy alpaki może powodować filcowanie i zbieganie się dzianiny. Jeżeli nasza pralka posiada właściwy program do prania wełny, możemy go użyć, ale nie daje nam to 100% gwarancji, że dzianina nie ulegnie uszkodzeniu gdyż największym zagrożeniem dla wełny jest pocieranie, które zachodzi w praniu mechanicznym. Nie dotyczy to włóczek z bawełny, która może być prana w pralce ze względu na swoją odporność mechaniczną.

Często niechęć do wyboru naturalnej włóczki, jest powodowana obawą o właściwe utrzymanie jej czystości. Jednak posiadając odpowiednie środki do odświeżania, pranie ręczne nie musi kojarzyć się z czasochłonną i mozolną czynnością.

W takim razie w czym prać nasze ręcznie wykonane wyroby ?

Do włóczek jedwabnych, lnianych, bawełnianych i wszelkich materiałów delikatnych użyjmy płynu SOAK kanadyjskiego certyfikowanego producenta. Stworzony został on z troski o najdelikatniejsze ubranie, dzianiny, bieliznę, futra, skóry, a nawet naturalne pędzle do makijażu. Pierze, odświeża i chroni wszystkie rzeczy, które wymagają wyjątkowej uwagi.

Płyn SOAK posiada wiele pięknych nut zapachowych, które są jednocześnie delikatne i nieprzytłaczające.

  • Bezzapachowy – neutralny, dobry wybór dla tych, którzy nie lubią zapachów lub chcą sprawić komuś prezent, a nie są pewni jaki zapach wybrać.
  • Celebration – słodki ale delikatny dominująca nuta czerwonej herbaty.
  • Lacey – świeży, wiosenny z dodatkiem słodkiej bergamotki.
  • Yuzu – orientalne, japońskie cytrusy z eukaliptusem
  • Fig – orzeźwiający, przewodzi mu figa i liczi.
  • Pineapple – sama słodycz, bazuje na ananasie i liliach

Do włóczek wełnianych pochodzenia zwierzęcego takiej jak wełna owcza, alpaka, yak, mohair używajmy płynu Eucalan. Zawarta w płynie lanolina ma dla tej odzieży naturalny wpływ konserwacyjny. Można go stosować, podobnie jak SOAK, do wszystkich innych wyrobów delikatnych.

Eucalan dostępny jest w wersji naturalnej i trzech nutach zapachowych – lawenda, eukaliptus i grejfrut. 

Jak działają płyny do prania Eucalan i Soak?

Płyn te mimo tego, że nie wytwarzają zbyt dużej ilości piany, to doskonale czyszczą. Cząsteczki formuły płynu zbierają zabrudzenia z materiału „przyklejając” je do wody i pozostawiając Twoje ubrania idealnie czyste i odświeżone. Wyprodukowane  na bazie naturalnych składników, są przyjazne dla naszych ubrań i środowiska naturalnego. Nie zawierają składników chemicznych, optycznych wybielaczy, fosforanów, syntetycznych zapachów i barwników. 

Jeżeli pierzesz ręcznie – wlej do miski 5 litrów letniej wody, dodaj 5ml płynu i zanurz ubranie w powstałym roztworze na ok 15 minut, co jakiś czas lekko je ugniatając. Wyjmij z wody, odsącz jej nadmiar i rozwieś do wysuszenia.

NIE PŁUCZ ! 

To jest największa zaleta tych płynów, a jednocześnie wielka oszczędność czasu, energii i zużytej do prania wody.

PS. Oba płyny można używać w praniu mechanicznym, także może zamienicie drażniące proszki do prania na ekologiczny i przyjazny nam płyn 😊

[]